wz

Chovatelská stanice hovawartů Westbohemia star

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Historie chovu plemene hovawart

HOVAWART
      Jedná se o plemeno německé, a jak jeho název napovídá, jeho hlavní úlohou bylo pečlivě střežit zemědělskou usedlost (Hof - dvůr a
Warten - hlídat)
. Na svém území je opravdu výborným hlídačem, který svého majitele štěkotem upozorní na cokoliv podezřelého. Avšak mimo toto území se chová doslova neagresivně, což jasně odkrývá jeho výborný charakter. Je schopen snadno a rychle rozezná vítanou a nevítanou návštěvu. Nemá sklony k toulání a vždy se drží u svého domu a rodiny.
      Poprvé se tento výraz objevil v roce 1280 v právním spise Sachsenspiegel
, kde za zabití tohoto psa byla stanovena pokuta.
Bohužel postupem času, pravděpodobně přílivem nových a nových plemen se po 15. století vytratil.
     Začátkem tohoto století si však někteří kynologičtí odborníci povšimli, že ve vysokohorských údolích v různých částech Evropy se vyskytují psi, kteří jsou značně podobní oněm středověkým hlídacím psů. K jeho oživení bylo využito několika dodnes dobře známých plemen:
leonbergera, německého ovčáka, novofundlandského psa, kuvasze, snad i švýcarských salašnických psů.
Dále mnoho publikací hovoří o přikřížení africké divoké feny jménem Tessa, kterou do tvoření nového plemene vtáhl K.F. König.
     Vlastní čistokrevný chov začal v roce 1922, kdy také vznikl první, německý klub hovawartů a posléze byl do chovné knihy zapsán první vrh.
Plemeno hovawart bylo oficiálně uznáno v roce 1937.

      Myšlenkovým tvůrcem plemene byl chovatel König, ale k vytvoření a upevnění žádoucího typu přispěl významnou měrou Alwin Busch z Bioritzu se svým psem Castorem Mayer - Buschem. Když se po delší době, ve které hrály svou roly obchodní a finanční zájmy, sjednotil názor na zevnějšek začalo se řešit, zda má být hovawart psem společenským nebo pracovním. Nakonec se prosadil názor, že pokud má mít toto plemeno budoucnost, musí být hovawart psem pracovním povahově pevným, schopným obráncem a strážcem a výborným hlídačem.
Ustanovení plemene jako služebního uvádí i standard FCI č. 190/b z 23.5.1973.

V roce 1967 bylo konstatováno, že plemeno je již velmi dobře prošlechtěno a dokonce, že u jedinců stejného zbarvení je pro diváka neobyčejně obtížné jednotlivé jedince od sebe odlišit. V témže roce byla zavedena přísná kontrola dysplazie.
V současné době v řadě zemí zařazují do chovu jen jedince s negativním výsledkem vyšetření DKK.
Největšího zájmu se hovawart těší právě v Německu, kde je také využíván policií a bezpečnostními složkami.
První jedince tohoto plemene k nám dovezl ing. L. Novák a právě v jeho chovatelské stanici se narodil první vrh hovawartů u nás - bylo to 10. 2. 1986.


Klub hovawartů vznikl 31. 3. 1990.

 
inzerce psů
Google Pagerank - nashovawart.webz.czGoogle PagerankS-Rank - nashovawart.webz.czS-RankJyxoRank - nashovawart.webz.czJyxoRank
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist