wz

Chovatelská stanice hovawartů Westbohemia star

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Péče

Informace

Péče o psa

Do ošetřování psa patří jeho denní čištění. Jde o vyčesávání a prokartáčování srsti, čímž současně masírujeme a prokrvujeme pokožku. Srst vyčesáváme hřebenem. Velmi důležitým obdobím z hlediska péče o srst je doba línání, tedy doba, kdy pes vyměňuje starou srst za novou. V dřívějších dobách k něčemu podobnému docházelo pravidelně dvakrát ročně.Pokud psa máte v bytě tak líná v průběhu celého roku. Pravidelné česání a kartáčování by mělo být součástí pokud ne každodenní, tedy každotýdenní psí hygieny.  Součástí pravidelného ošetřování psa je i čištění uší. Tomuto účelu nejlépe slouží dřevěná špejle nebo anatomická pinzeta, obtočená na konci smotkem buničité vaty. .

Koupání

Stačí dvakrát do roka psa vykoupat v případě ustájení venku, pokud je pes umístěn v bytě, tak podle potřeby. Ke koupání psa je nejvhodnější vlažná voda a speciální šampon určený pro psy, či jemné dětské mýdlo. Po koupeli je nutné psa důkladně vytřít a nechat ho podle vnější teploty buď v místnosti nebo venku na slunci, v každém případě s možností otřepání a pohybu, aby mohl dostatečně vyschnout.

Kotec

I když máte dostatečně velkou zahradu, doporučuje se pro psa zřídit ohraničený výběh. Kotec má mít být prostorný, umístěný tak, aby do něho svítilo slunce a kotec byl chráněn i proti nepřízni počasí. Kotec musí být neustále čistý. Není správné ponechávat v kotci zbytky krmení, které do kotce láká různý hmyz. Kotec po psa by měl mít cca 10 m2. Měl by být oplocen dostatečně vysokým plotem z pozinkovaného pletiva. Část ploch výběhu je vhodné zastřešit a pod takovýto přístřešek umísti zateplenou boudu. Na část zpevněné plochy je vhodné položit dřevěný rošt jako lože, aby se na něm mohl pes slunit.


Bouda


Součástí ustájení venku je zateplená bouda, nejlépe zhotovená z dřevěného materiálu. Stěny boudy je vhodné dělat dvojité, ke zlepšení tepelně izolačních vlastností stěn je možné je vyplňovat polystrenem. Pro lepší přístupnost vnitřního prostoru boudy při čištění, či prohlídce je vhodné, aby přední stěna boudy byla odklopitelná. Boudu je nejlepší umístit přímo na zpevněnou podlahu výběhu. Vnitřní prostor boudy je rozdělen na dvě části: předsíň a stěnou oddělené lože. Oba vstupní otvory mají být o několik centimetrů vyšší, než je víka plemene, aby se zvíře při zalézání do boudy nemuselo prohýbat. Ložní prostor můžete vystýlat senem, kobercem, dekou, nebo madrací. Na zimu je rovněž vhodné zavěsit na vstupní otvor starý koberec, aby z boudy zbytečně neuniklo teplo. Někteří psy mají nepříjemný zvyk močit na boudu. V tomto případě se doporučuje pokrýt příslušné místo boudy krytinou z Pvc, kterou je možné oplachovat vodou.
 
Vodu v misce musíme neustále měnit a dbejte, aby i miska byla čistá.   

 
inzerce psů
Google Pagerank - nashovawart.webz.czGoogle PagerankS-Rank - nashovawart.webz.czS-RankJyxoRank - nashovawart.webz.czJyxoRank
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist