wz

Chovatelská stanice hovawartů Westbohemia star

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Výživa

Informace

Krmení
      Hlavní problém při krmení štěňat velkých plemen spočívá v udržení optimální rychlosti jejich růstu a s optimálním zásobením organizmu vápníkem a fosforem. Pokud by byla krmná dávka nadměrně energeticky bohatá, docházelo by k velmi rychlému růstu štěněte, který vede k tomu, že kosti i při dostatku všech stavebních látek nestačí tvořit pevnou a dostatečně silnou kostní tkáň, čímž může dojít k deformitě a bolestivosti končetin.
      Nejčastěji k tomu dochází při nadměrném přísunu energetických složek, tj.tuků a škrobů v doma připravované krmné dávce nebo při krmení špatně vybraným suchým krmivem (např. použití krmiva pro psy v zátěži) nebo při překrmování, kdy i vhodně vybrané krmivo je při svém nadbytku problematické.
      Doporučuji tedy kompletní krmivo určené pro štěňata velkých plemen, které svým složením optimálně vyhovuje jejich potřebám.
 Granule

      V případě, že se rozhodnete krmit granulovaným krmivem, dodržujte návody výrobce a nemíchejte tradiční krmení a granulované komerční krmivo. Většina výrobců rozlišuje svou řadu krmiv podle věku ( pro štěňata, rostoucí psy, dospělé a pro staré psy), podle zátěže (pro běžnou, zvýšenou, či vysokou zátěž nebo se můžete setkat se speciálními dietami (pro březí a kojící feny, pro alergiky) Dávkování suchých krmiv bývá uváděno na obalech. Uvedené hodnoty jsou orientační a je nutné při určení množství podávaného krmiva vycházet z momentální kondice a zátěže vašeho psa.
    Granulovanou stravu podáváme buď navlhčenou, nebo suchou. Štěněcími granulemi se doporučuje krmit do 12. měsíců. Je nutno dbát, abyste nezaměňovali výrazy kompletní (výrobek podávaný samostatně) a doplňkový (podává se s jinou základní potravinou). Pokud krmíte kompletními krmivy, nepřidávejte žádné pamlsky s obsahem vitamínu A a D, ani jiné vitamínové a minerální preparáty bez konzultace s veterinářem. Můžete tím vážně ohrozit zdravotní stav Vašeho psa.
      Na této stravě není radno šetřit, proto doporučuji krmiva superprémiové kvality: Royal Canin, Eukanuba, Hill's,
popř. prémiové kvality: Acana, K9, Purina, Chicopee.
    Jedenkrát či dvakrát ročně doporučuji značku obměnit. Nekupujte krmiva v porušených či v neoznačených pytlích, bez uvedených hodnot obsahů živin, minerálů a vitamínů a bez data výroby. Dlouhodobě otevřené krmivo může navlhnout a stát se živnou půdou pro plísně. V případě, že vás pejsek nechce jíst suché granule, je možné je přelít vlažným vývarem. Tak se pro něj potrava stane lákavější.
Domácí strava

      Ti, co nejsou zastánci průmyslově vyráběných krmiv a jsou schopni obětovat více času s přípravou krmiva pro svého psa musí použít jako základní surovinu krmné dávky maso, dále těstoviny, rýže obilné vločky, sýry, mléko, vejce (výhradně vařená, syrová obsahují složku zvanou avidin, která výrazně omezuje vstřebávání některých vitamínů ve střevě), ovoce, zeleninu a do krmení se musí přidávát ještě vitamínové a minerální doplňky. Ale s vitamíny a minerály s mírou, předávkování může způsobit i smrt.
     Nevhodné jsou pro psy potraviny jako jsou např. uzeniny, potraviny tučné, sladkosti, kořeněné nebo příliš solené a všechny potraviny s prošlou lhůtou. Nedoporučuji štěněti ani dospělému psovi dávat kosti drůbeží, rybí a jiné duté lámavé kosti. Pro zdárný vývoj zubů a dásní jsou sice kosti velmi žádoucí, ale na trhu je dostatek bezpečných náhražek za kosti, například žvýkačky z kůže nebo sušené uši, šlachy apod., která mají štěňata i dospělí psi ve velké oblibě a dobře se jejich žvýkáním zabaví a posílí chrup. Podávání neředěného mléka způsobuje průjem, navíc pravidelný přísun mléka způsobuje enormní růst psa.  
Zásady krmení
      Při přechodu z jednoho druhu krmení na je nutno nové krmení postupně přimíchávat do krmné dávky, a to tak, že část původního krmení postupně nahrazujeme krmením novým až do úplného přechodu jen na nové krmení. Tento postupný přechod by měl trvat 7 - 14 dní.
Potrava nesmí být horká ani příliš studená. Pes musí mít stále přístup k čisté vodě. Nedoporučuji současné podávání masa nebo konzerv s granulemi. Nebo podávání masa a granulí odděleně, ale týž den. Teplota podávané potravy nemá být vyšší než je teplota těla psa. Horká nebo studená potrava vyvolává u štěněte onemocnění zánětem žaludku a průjmem
Rozvrh krmení

Do 3 měsíců      4-5 denně
Do 5 měsíců      3-4 denně
Do 9 měsíců      2-3 denně
Do 12 měsíců    1-2 denně
Dospělý pes      1x denně, pokud není ve větší zátěži – nejlépe večer

      Zásadně nenecháváme krmení psovi volně dostupné. Vzhledem k riziku torze žaludku (přetočení), nechejte po jídle minimálně dvě hodiny psa v klidu, zároveň doporučuji pokládat misku se stravou i s vodou na vyvýšené místo zhruba do 1/3 výšky psa. Krmíme pokud možno vždy ve stejnou dobu.
      Hlavně si dejte pozor na překrmování, má to i negativní vliv na dysplazii kloubů. Pokud by naopak pejsek nepřibíral, či dokonce hubnul, přestože mu dáváte správnou dávku krmiva, tak odeberte malý vzorek trusu a veterinář vám na základě rozboru zjistí, zda není pejsek infikován parazity a v případě potřeby Vám podá tablety na odčervení.
     Plavým psům doporučuji přidávat karoten, nebo červenou řepu na vybarvení srsti, ale psům černým, nebo černoznakatým jen ojediněle, jelikož u nich pak vzniká tzv. hnědá podsada, což je nežádoucí. Na preventivní ochranu kloubů a kostí doporučuji přidávat vitamíny Chasoton, nebo Canvit Chandro.

 
inzerce psů
Google Pagerank - nashovawart.webz.czGoogle PagerankS-Rank - nashovawart.webz.czS-RankJyxoRank - nashovawart.webz.czJyxoRank
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist