wz

Chovatelská stanice hovawartů Westbohemia star

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Zuby

Informace

Zuby se skládají z tvrdé zuboviny, potažené tvrdší sklovinou. V čelisti jsou fixovány podle své velikosti různým počtem kořenů.

Mléčný chrup
 -  28 zubů, z toho 6 řezáků, 2 špičáky a 6 třenových zubů (premolárů) v každé čelisti. Stoličky (moláry) nemají štěňata žádné. Mléčné zuby jsou menší než zuby trvalé a jsou složeny z řidší zuboviny, proto mají šedivě bílý nádech. Mléčné zuby se začínají prořezávat ve stáří 3 - 4 týdnů věku a všechny jsou prořezány do věku 2 měsíců.

Trvalý chrup - 42 zubů, z toho 12 řezáků, 4 špičáky, 16 premolárů (třeňových zubů různé velikosti a nepravidelného převážně jehlanovitého tvaru a označují se jako P1,P2,P3,P4) a 10 molárů (stoliček označují se M1,M2,??2, jejichž počet je v dolní a horní čelisti rozdílný. V horní čelisti trvalého chrupu je 20 zubů, v dolní pak 22 zubů.
V každé čelisti je 6 řezáků. Řezáky mají liliovitý tvar a jejich výběžky se s příbývajícím věkem psa obrušují (podle obroušení řezáků se dá poznat věk psa)

Podle umístění v čelisti se nazývají

  • klíšťky

  • střeďáky

  • krajáky a označují se I1, I2, I3 (jsou poněkud delší a tvoří s horními i dolními špičáky, které do sebe zapadají zámek pro uchopení kořisti.

Vzájemné postavení premolárů a molárů v horní a dolní čelisti je funkčně významné tím, že svými výběžky do sebe zapadají.
V některých krevních liniích psů se často objevuje zdvojení zubů ( především P1)

Vzájemné zaklesnutí horních a dolních řezáků se nazývá skus.


Skus:


a) nůžkový (mezera do jednoho mm),horní premoláry a moláry zapadnou do mezizubní mezer dolní řad, horní špičák je pak těsně za dolním a řada horních řezáků se mírně předsune před řezáky dolní čelisti
b) klešťový
- horní řezáky nezapadnou přes dolní, ale při skusu se vzájemně dotýkají svými hranami
c) podkus
- spodní čelist je kratší
d) předkus
(větší než 2 mm)- spodní čelist je delší

Výměna chrupu je provázena typickými příznaky


  • omezený příjem potravy

  • otok dásní

  • začervenání dásní až krvácivost

  • zvýšená tvorba slin

  • uvolňování zubů


 
inzerce psů
Google Pagerank - nashovawart.webz.czGoogle PagerankS-Rank - nashovawart.webz.czS-RankJyxoRank - nashovawart.webz.czJyxoRank
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist